Odpusty zyskiwane dla zmarłych

Goran Horvat/Pixabay

Odpust zupełny w czasie pandemii

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych..

Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).

Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka określiła, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a. Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b. Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach ojca świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum liturgii godzin za zmarłych, różaniec, koronkę do Bożego miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Nowa strona Kościoła św. Benona

Trwają pracę nad nową stroną Kościoła Rektoralnego św. Benona. Wraz ze zmianą strony nastąpi zmiana adresu internetowego na www.benon.redemptor.pl

Zmiana adresu domeny związany jest z procesem ujednolicenia domen domów redemptorystów w Polsce.

Na stronie powitalnej nowej strony będą się znajdować podstawowe informacje na temat celebracji liturgicznych, ogłoszenia, informacje o intencjach Mszy Świętych, zapowiedzi najbliższych wydarzeń oraz aktualności.

Czytaj dalej „Nowa strona Kościoła św. Benona”

Odnowione figury

Do kościoła św. Benona powróciły dwie drewniane rzeźby stojące na cokołach przy ostatnich rzędach ławek w głównej nawie świątyni. Staraniem ekonoma Prowincji figura św. Józefa oraz figura św. Benona zostały poddane renowacji i konserwacji. Prace renowacyjne i konserwatorskie wykonała tarnowska pracownia Renovare. Wszystkim, którzy wspomogli finansowo całe przedsięwzięcie, serdecznie dziękujemy.

Na pomoc Ukrainie

źródło: pixabay.com

Prowincja Warszawska Redemptorystów współpracuje ściśle z Prowincją Lwowską oraz ukraińskimi redemptorystkami klazurowymi i czynnymi w pomocy ludziom poszkodowanym przez wojnę w tym kraju.

Greckokatoliccy redemptoryści w Ukrainie mają swoje domy i cerkwie w całym kraju, również na terytorium objętym przez działania wojenne, i na miejscu – mając bardzo dobre rozeznanie – wspierają ludzi, którzy u nich szukają schronienia oraz  innej pomocy.

Zobacz: Historia ukraińskich redemptorystów

Publikujemy numery kont prowadzonych przez Prowincję Warszawską Redemptorystów, na króre można wpłacać ofiary. Uzyskane w ten sposób środki zostaną wykorzystane przez redemptorystów z Ukrainy na pomoc potrzebującym.

PLN: 21 1240 1037 1111 0011 0384 2748 z dopiskiem „Ukraina”

EUR: 69 1240 1037 1978 0010 9590 3025 z dopiskiem „Pomoc”

USD: 27 1240 1037 1787 0010 9590 3243 z dopiskiem „Pomoc”

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Wszystkie konta obsługiwane są przez bank zlokalizowany na terenie Polski.

Bóg zapłać za złożone ofiary i wszelką pomoc!

Nowy harmonogram Mszy Świętych

fot. Robert Cheaib/pixabay.com

Od 1 stycznia 2020 roku w kościele rektoralnym św. Benona obowiązuje nowy harmonogram Mszy Świętych. Od poniedziałku do soboty (oprócz środy) Msza Święta konwentualna jest sprawowana przy ołtarzu głównym o godzinie 7.30. Zapraszamy na nią wszystkich śpieszących się do pracy lub do szkoły oraz wszystkich cechujących się „poranną pobożnością”.

W środy nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Msza Święta w zamówionej intencji będą celebrowane w kaplicy Matki Bożej o godzinie 18.00 (tak jak dotychczas). Msza Święta w niedziele, uroczystości i święta (dni wolne od pracy) będzie sprawowana jak zwykle o godzinie 12.00.

Nowy harmonogram Mszy Świętych jest podyktowany koniecznością dostosowania funkcjonowania kościoła, który jest kościołem wspólnoty zakonnej, do pracy kurii prowincjalnej.